طوفان علم طی سالهای آتی در دنیا دانشجویان را با خود می برد

به گزارش خبرنگار سیاسی «شبکه خبر دانشجو»، دکتر حسن عباسی در نشست «من پاگا نیستم، پس هستم» که در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، گفت: علم در چند دهه گذشته همانند روستای کوچکی بود اما امروز به دلیل انفجار اطلاعات به شهری بزرگ تبدیل شده و همه ابعاد آن برای یک فرد شناخته شده نیست، از این رو زندگی دانشجویی دستخوش تغییر شده است.
رئیس مرکز دکترینال امنیت بدون مرز با تاکید براینکه رشته های علمی در مقایسه با سالهای گذشته گسترش چند درصدی داشته است اظهار داشت: امروز معضل کلیدی دانشجو به معنای کسی که به دنبال علم و دانش است شناختن جایگاه فعلی خود و پیدا کردن ارتباط آن با سایر شهرهای علم است.
وی افزود اگرچه در حال حاضر تعداد علمهای موجود درایران کمتر از ۲۶۰۰ شهر علم موجود در جهان است اما به دلیل ضریت بالای رشد علمی نمی توان امیدوار بود با برنامه ریزی طی ۲۵ سال آینده بتوان این رشته ها را در داخل ایجادکنیم.
عباسی به بیان اینکه از سرعت تولید علم و شکل گیری رشته های جدید جامانده ایم تصریح کرد:‌این دغدغه باید در بدنه دانشگاهیان ایجاد شود؛ شاید نسل بعدی بتواند راه حلی برای آن بیابد.
وی افزود: یکی از چالشهای اساسی دکترین دانشجویی در هزاره سوم این است که در سالهای آینده طوفان علم و این سونامی بسیاری از این دانشجویان را با خود خواهد برد.
وی افزود: اربابان علم که کهکشان علم را بست داده اند حرکتی حلزونی مانند و مار پیچ و پادساعت گرد داشته اند البته باید لحاظ شود که اربابان علم تقریبا ۳۵۰ نفر هستند.
رئیس مرکز دکترینال امنیت بدون مرز با بیان اینکه ره یافت این چالش پی بردن به مسیر طی شده توسط غرب در دوره های گذشته است اذعان داشت:‌ اگرمردم جامعه ای حرکت از سنت یعنی کهنه به مدرن یعنی نو نداشته باشند تاریخ و اصل در مورد آنها شکل نخواهد گرفت و مدیریت این نمودار سینوسی حرکت از کهنه به نو و بالعکس، رهیافت تاریخی را رقم می زند.
وی افزود: عصر قبل از شکل گیری مسحیت دوره ای ۱۲۰۰ ساله است که کفرکیشی یا پاگانیسم نام دارد؛ در این دوره اصالت با ساختن دنیا در مقابل عقده است.
عباسی در ادامه تاکید کرد: بنیان اندیشه سقراط وافلاطون باز تاب یک موجود خداگرا نیست و در این دوره سوال اول این بوده است که ماده اولیه جهان چیست.
وی افزود: در واکنش به این نگاه افراطی مسحیت شکل می گیرد یعنی حیات مادی مردم رها می شود و مفهوم عقبی نگری مورد تاکید قرار می گیرد.
رئیس مرکز دکترینال امنیت با بیان  اینکه عصر حاضر نئو پاگانیسم نام دارد گفت: این دوره واکنشی به عقلانیت و خردگرای ترانس مدرن و در واقع بازگشت به عالم ماوراء با جنبه خرافی است.
وی افزود:‌ انسان مدرن با ۲۶۰۰ رشته علمی مواجه است که تلاش انسان غربی برای رسیدن به وضعیت فعلی است اما این نوع دانستن و تولید کردن نجات بخش نخواهد بود.
وی تاکید کرد:‌انسان دانشجویی که به دنبال دانش است یک بال دارد و آن بال علم است اما بال دیگر یعنی نقشه ایمان در حال حاضر وجود ندارد ونیاز است این نقشه با تکیه بر آموزه های قرآنی یعنی ۷ اصل ایمان به خدا، ارسال انبیاء، ملائکه، آخرت، قید، آیات الهی و کتاب شکل گیرد.
عباسی با بیان اینکه باید تلاش کرد از علوم مادی، معنا داری را استخراج کرد گفت:‌ اکنون وزارت بهداشت این دولت اسلامی که براساس آموزه های غربی بنا شده است هیچ درمانی برای قلب سلیم ندارد.
وی افزود:‌ باید برای توازن و ثبات به آیت شناسی در دین رو بیاوریم؛ یعنی تفکر کنیم ماوراء بعد مادی پدیده ها چه بوده است.
رئیس مرکز دکترینال امنیت بدون مرز در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: باید این مسئله برای دانشجویان طرح شود تا برای حل معضل تک بالی چاره و دستور العملی برای دانشجویان اندیشیده شود.
سخنرانی استاد حسن عباسی در دانشگاه تربیت مدرس، ۱۶ آذر ۸۹

اشتراک گذاری پست

درباره ی نویسنده

tst

مهندس احمدی-مشاور برنامه ریزی و سیستم ها-موسسه رزق حلال
این موسسه آمادگی هرگونه همکاری از ایده پردازی تا طراحی و ساخت محصولات صنعتی، شهری، فرهنگی-اجتماعی، سیستمی و … را دارد. بدین منظور می توانید با ما تماس حاصل فرمائید.
تلفن:09331188467 ایمیل: halaltec@live.com

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.