اقسام کفر

تقسیم متکلمان– متکلّمان اقسام متعددى براى کفر برشمرده‏اند:

الف. کفر انکار: بدین معنا است که کسى به قلب و زبان، خدا و رسول خدا صلی الله علیه و آله را انکار کند.
ب. کفر جحود: یعنى کسى با قلب اذعان کند؛ ولى به زبان، انکار: «وَجَحَدُوابِها وَاسْتَیقَنَتْها أنْفُسُهُمْ». (سوره نمل/ ۱۴)
ج. کفر عناد: بدین معنا است که کسى به دل و زبان اذعان کند؛ اما از روى حسادت و عناد، تن بدان ندهد؛ همانند ولید بن مغیره، که به دل و زبان قرآن را پذیرفت؛ ولى ایمان نیاورد و آن را سحر خواند. (سوره مدثر/ ۲۵-۱۱)
د. کفر نفاق: آن است که زبان دم از ایمان زَنَد؛ ولى دل از ایمان تهى باشد. (الایمان و الکفر فى الکتاب والسّنّه، ۵۵؛ تاج العروس، ۳/ ۲۵۴؛ لسان العرب، ۵/ ۱۴۴)

تقسیم روایت امام صادق علیه اسلام

تقسیمى دیگر نیز براى کفر از روایت امام صادق علیه السلام برون کشیده اند: (میزان الحکمه، ۳/۲۷۱۱)

کفر حجود: این گونه کفر، خود بر دو قسم است:
انکار ربوبیت: بدین معنا است که کسى، خدا و بهشت و دوزخ و رستاخیز را انکار کند. کفر زنادقه و دهریّه از این دست است که قرآن سخن آنان را چنین باز مى‏گوید: «وَما یُهْلِکُنا إلّا الدَّهْرُ» (سوره جاثیه/۲۳)
انکار همراهِ شناخت: یعنى هر چند به وجود خدا یقین دارند، امّا از روى ستمکارى و بزرگ‏طلبى او را انکار مى‏کنند.(سوره نمل/۱۴)
کفر عصیان: بدین معنا است که به خدا ایمان دارند؛ اما از فرمان او سر مى‏پیچند و تکالیف دینى را برنمى‏تابند.(سوره بقره/۸۴ و ۸۵)
کفر برائت: این گونه کفر ناپسند نیست؛ بلکه از وظایف اعتقادى است و عبارت است از کفر به دشمنان خدا و کافران، مانند کفر ابراهیم (سوره ممتحنه/۴) و کفر شیطان به اولیاى خود. (سوره ابراهیم/۲۲)
کفر نعمت: عبارت از ناسپاسى در برابر نعمت‏هاى الهى است. قرآن کریم از سلیمان پیامبر علیه السلام نقل فرموده است: «این از فضل پروردگار من است تا مرا به سپاسگزارى و ناسپاسى بیازماید». (سوره نمل/۴؛ سوره ابراهیم/۷؛ سوره بقره/۱۵۲)
کفر مطلق: کفرى است که هیچ یک از قیدهاى پیشین را ندارد. (بحارالانوار، ۹۳/۶۰ و ۷۲/۱۰۰؛ مستدرک الوسائل، ۱/۷۶)

برخى کفر را سى و پنج قسم دانسته‏اند که از ضرب هفت قسم متعلق کفر در پنج قسم کافر حاصل گردد. (فرهنگ لغات کامل در قرآن، ۳۰)
منابع

فرهنگ شیعه، جمعی از نویسندگان، ج۱، ص۹۰ و ۹۱٫

اشتراک گذاری پست

درباره ی نویسنده

tst

مهندس احمدی-مشاور برنامه ریزی و سیستم ها-موسسه رزق حلال
این موسسه آمادگی هرگونه همکاری از ایده پردازی تا طراحی و ساخت محصولات صنعتی، شهری، فرهنگی-اجتماعی، سیستمی و … را دارد. بدین منظور می توانید با ما تماس حاصل فرمائید.
تلفن:09331188467 ایمیل: halaltec@live.com

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.