ماشین آلات و مراحل تولید حلال

ابزار، ظروف، ماشین ها و پشتیبانی­های تولید بکار برده شده برای تولید غذای حلال، نباید ساخته شده و یا شامل هیچ گونه موادی که طبق احکام اسلامی حرام شناخته شده، باشند و تنها باید جهت استفاده غذای حلال باشد.
درصورتی که هر یک از خطوط تولید توسط هر گونه محصول غیرحلال به حرام تبدیل شود باید طبق احکام اسلامی شستشو و پاک گردد. به محض تبدیل، خط تولید باید تنها جهت غذای حلال عمل کند. تکرار تبدیل خط تولید حلال به حرام و دوباره تبدیل آن به تولید حلال جایز نیست و نباید اجازه داده شود.
روغن­های استفاده شده به منظور تعمیر و نگهداری ماشین آلات و تجهیزات که با غذا تماس پیدا می کنند، باید روغن با کیفیت غذایی باشد و شامل مواد غیرحلال نباشد.
تجهیزات و ابزارآلاتی که برای آزمایش استفاده می شوند و در مراحل تولید بر کیفیت محصول یا سلامتی تاثیر می­گذارند، باید تحت قاعده و اصول معینی درآیند.
در کلیه مراحل تولید غذا در صورتی که موارد زیر رعایت شود، حلال است:

۱٫ در محصولات یا عناصر آن هیچ منبعی از مواد غیرحلال نباشد( موادی که در احکام اسلامی حرام هستند).

۲٫ کمترین مقدار از مواد غیرحلال طبق احکام اسلامی در محصولات وجود نداشته باشد.

۳٫ محصولات و یا عناصر آنها باید سالم بوده و مضر نباشند.

۴٫ محصولاتی که آماده و تولید می ­شوند، با استفاده از تجهیزات و وسایلی که عاری از هر گونه آلودگی به مواد حرام هستند، انجام شود.

۵٫ در جریان آماده سازی، فرآوری، بسته بندی یا حمل و نقل، غذای حلال باید از هر گونه غذای دیگری که شرایط خاص در بندهای (۱)، (۲)، (۳) و (۴) را دارا نیستند، به صورت جداگانه نگهداری شوند. یا هر چیزی که به عنوان غیرحلال در احکام اسلامی شرح آن داده شده است.

۶٫ در جریان آماده سازی، فرایند تولید، بسته بندی، ذخیره سازی و یا حمل و نقل اجازه حمل هیچ گونه اجزای حرام و یا نجس از قبیل حمل پس مانده و یا مایع محلل عصاره و یا هر گونه پشتیبانی تولید حتی اگر آنها به عنوان غذا نباشند، وجود داشته باشد .

۷٫ در صورتی که تماس مستقیم با غذا وجود دارد باید از کارگر مسلمان استفاده شود.

اشتراک گذاری پست

درباره ی نویسنده

tst

مهندس احمدی-مشاور برنامه ریزی و سیستم ها-موسسه رزق حلال
این موسسه آمادگی هرگونه همکاری از ایده پردازی تا طراحی و ساخت محصولات صنعتی، شهری، فرهنگی-اجتماعی، سیستمی و … را دارد. بدین منظور می توانید با ما تماس حاصل فرمائید.
تلفن:09331188467 ایمیل: halaltec@live.com

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.