استراتژی توسعه شهری (CDS) چیست؟

مازند شورا: استراتژی توسعه شهری (CDS) City Development Strategy چیست؟ فرایند تهیه چشم انداز بلند مدت یک شهر که بر اساس آن بر نامه اقدام (Action Plan) کوتاه مدت تهیه می شود.

اهداف CDS: اهداف CDSکه باید درتمامی مراحل تهیه و اجراء آن مد نظر باشند عبارتند از: دستیابی به مدیریت و حاکمیت شهری بهبود یافته، دستیابی به رشد اقتصادی و اشتغال فزاینده، کاهش فقر و تداوم آن

اصول CDS: بانک جهانی شهرهای پایدار را شهرهائی میداند که: قابل زندگی هستند (Livable) – رقابتی هستندCompetitive))، بانکی هستند(Bankable)، خوب مدیریت و اداره میشوند (Well managed and well governed)

اصول فوق چهار رکن اساسی CDS را تشکیل میدهند که بشرح زیر توضیح داده می‌شوند:

– قابل زندگی بودن (Livability) شهری قابل زندگی است که در آن همه ساکنین از فرصتهای یکسان برای مشارکت و بهره مندی از زندگی اقتصادی و سیاسی شهر برخوردار باشند

– رقابتی بودن (Competitiveness) – شهرهای رقابتی شهرهایی هستند که اقتصاد قوی با رشد اشتغال، در آمد و سرمایه گذاری همه جانبه دارند.

– لازمه توسعه کارآمد شهری فراهم آوردن شرایط مناسب برای افزایش بهره وری افراد و مؤسسات است.

– در شهرهای رقابتی، تولید، سرمایه گذاری، اشتغال و تجارت به شکل پویا و در اراتباط با فرصت های بازار شکل می گیرند.

قابل بانکی بودن (Bankability) شهرهای بانکی شهرهائی هستند که دارای سیستم مالیه شهری کار آمد در استفاده از منابع در آمدی و هزینه‌ای خود هستند.

مدیریت و حاکمیت خوب شهری (Good urban management and Governance) – حاکمیت شهری به استفاده از قدرت برای اداره توسعه اجتماعی و اقتصادی شهر گفته می‌شود.

عناصر حاکمیت خوب شهری عبارتند از: – حساب پس دهی (Accountability) – شفافیت (Transparency) – اصل رقابت (Contestability) عناصر اصلی CDS: اجزاء CDS با توجه به شرایط و ویژگیهای هرشهراغلب تغییر می یابند.

لیکن ، ۳عنصراصلی آن عبارتند از:

۱٫ طراحی و ارزیابی (تشکیلات سازمانی برای فرآیند و ارزیابی و ضعیت شهر (وضع موجود))

۲٫ چشم انداز و استراتژی (تنظیم چشم انداز بلند مدت و تعیین استراتژیها)

۳٫ اجراء و نظارت (اجراء برنامه عمل، نهادینه کردن فرآیند CDS و نظارت بر آن، مرور بر استراتژیها)

منبع: انجمن تخصصی شهرسازی ایران

اشتراک گذاری پست

درباره ی نویسنده

tst

مهندس احمدی-مشاور برنامه ریزی و سیستم ها-موسسه رزق حلال
این موسسه آمادگی هرگونه همکاری از ایده پردازی تا طراحی و ساخت محصولات صنعتی، شهری، فرهنگی-اجتماعی، سیستمی و … را دارد. بدین منظور می توانید با ما تماس حاصل فرمائید.
تلفن:09331188467 ایمیل: halaltec@live.com

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.