دخل و خرج پایتخت دست مردم

تا ۸ سال پیش همیشه در بررسی اسناد مالی شهرداری مشکلاتی وجود داشت، حسابرسان در بررسی‌های خود به دلیل پیچیدگی‌ها و ثبت نشدن برخی مراوده‌های مالی دچار سردر‌گمی می‌شدند و گزارش‌های خود را از عملکرد مالی سازمان مربوطه با اصطلاح «عدم اظهار نظر» می‌بستند؛ اما از ۸ سال پیش بود که شهرداری تهران توانست با اجرای شفاف سازی مالی، گزارش‌های حسابرسان مالی را از حالت عدم اظهار نظر به حالت مطلوب برساند تا بسیاری از کار‌شناسان و صاحب‌نظران حوزه اقتصادی بر این نکته صحه گذارند که شهرداری تهران گوی سبقت را در شفاف سازی مالی از نهادهای دولتی ربوده است.
شفاف‌سازی مالی در نهاد‌ها و ارگان‌های مختلف مقدمه‌ای است برای جلوگیری از فساد اداری و شهردار تهران بار‌ها یکی از افتخارات خود را در دوره مدیریتش در شهرداری، شفافیت در امور مالی اعلام کرده است. محمدباقر قالیباف می‌گوید: یکی از مهم‌ترین کارهای ما در شهرداری تهران شفافیت مالی بوده است؛ چراکه بر اساس قانون شهرداری‌ها باید هر ۶ ماه یکبار درآمد- هزینه خود را به مردم و شورای شهر ارائه کنند. وی می‌افزاید: تا قبل از سال ۸۴ نظارت دقیقی بر امور مالی شهرداری‌ها وجود نداشت؛ اما امروز در شهرداری تهران ما حساب‌های نقدی و ‌
غیر نقدی را مشخص کردیم و درآمد- هزینه‌ها به‌روز است و شورای شهر نیز همه حساب‌های شهرداری را بررسی می‌کند و شهروندان هم می‌توانند با مراجعه به سایت شهرداری از ریز هزینه‌ها در تهران آگاه باشند. قالیباف معتقد است که نظم و انضباط مالی موجود در شهرداری تهران یکی از راه‌های مبارزه با فساد مالی و اقتصادی و رشوه است.
افزایش اعتماد مردم؛ نتیجه شفاف‌سازی مالی
هم اکنون تمام اقدامات شهرداری تهران که یک نهاد غیردولتی است و از وجوه مردم و نه پول نفت برای ارائه خدمات استفاده می‌کند به صورت آنلاین بر روی سایت آن قابل مشاهده است و گزارش‌ها به صورت ۳ و ۶ ماهه در اختیار شورای اسلامی شهر قرار می‌گیرد. بر کسی پوشیده نیست که با توجه به حوزه گسترده فعالیت شهرداری تهران، قرارگیری عملکرد مالی پروژه‌ها و هزینه‌های شهری بر روی سایت، کار بسیار مهمی است که موجب اطلاع مردم از هزینه‌ها شده و همین اطلاع افزایش اعتماد مردم به مدیران خود در حوزه شهری را به دنبال دارد.
تقدیر از شفافیت مالی شهرداری
شهرداری تهران در این خصوص چندین دوره از سوی وزارت کشور، دیوان عدالت اداری و دیوان محاسبات مجلس شورای اسلامی مورد تقدیر قرارگرفته است. حسن بیادی، نایب رییس شورای شهر تهران به انتخاب شهرداری تهران به‌عنوان دستگاه بر‌تر در حوزه شفاف‌سازی‌ مالی کشور اشاره می‌کند و می‌گوید: در شفاف‌سازی‌ مالی کارهای بسیاری انجام شده است، دستگاه بر‌تر در حوزه شفاف‌سازی‌ مالی را نیز ما تعیین نمی‌کنیم، بلکه نهادهایی شهرداری را برگزیدند که نسبت به شهرداری موضع نیز دارند. ابراهیم نکو، نماینده مجلس شورای اسلامی نیز درخصوص شفافیت مالی شهرداری تهران طی سال‌های اخیر می‌گوید: اکثریت مردم معمولا به دنبال اجرای قوانین و حسن نیت‌هایی هستند که از سوی مسوولان انتظار دارند، ببینند. با توجه به عملکرد دقیق و مورد ارزیابی شهرداری تهران در عرصه امور مالی و حسابرسی، قطعا شهروندان تهرانی رضایت کافی را دارند و مدیران شهری را تقدیر می‌کنند. نماینده مردم بهارستان و رباط کریم اظهار کرد: با وجود اینکه حساب‌های باز و پول زیادی که وارد شهرداری شده و هزینه شهر می‌شود، اما حساب و کتاب این مجموعه آن چنان شفاف است که مردم به چشم می‌توانند ببینند. بنابراین مردم مدیران امین ومورد اعتماد خود را در این مجموعه مورد ستایش قرار می‌دهند.
افزایش درآمدهای پایدار شهری لازمه توسعه و پیشرفت
بی‌تردید افزایش درآمدهای پایدار شهری کمک شایان توجهی به برنامه‌ریزی هرچه بهتر برای اداره امور شهر کرده و مسیر توسعه‌ای شهر را هموار‌تر می‌کند. درآمدهای پایدار لازمه توسعه و پیشرفت کشور است و بی‌شک منابع مالی پایدار می‌تواند موجب سرعت بخشیدن طرح‌های توسعه شهری شده و از فروش عمودی شهر جهت پیشبرد امور شهر جلوگیری کند؛ موضوعی که در سال‌های اخیر در دستور کار شهرداری تهران قرار داشته است.
تا دو سال دیگر درآمدهای پایدار تهران به ۵۰ درصد می‌رسد
سهم شهرداری تهران از محل درآمدهای پایدار در اول سال ۸۵ فقط ۱۲ درصد بود که با اقدامات انجام شده در سال‌های اخیر، هم اکنون این میزان به ۴۰ درصد افزایش یافته است و تا دو‌سال دیگر ۵۰ درصد درآمد‌های شهر تهران پایدار خواهد بود. وی با بیان اینکه بر اساس لایحه تصویبی طرح جامع درآمدهای پایدار شهری طبق برنامه مقرر بود که از سال ۸۷ سالانه پنج درصد به درآمدهای پایدار شهرداری افزوده شود، رشد درآمدهای پایدار شهرداری تهران با اعتماد شهروندان به عملکرد شهرداری تهران بیش از میزان پیش بینی شده در برنامه است. به گفته معاون شهردار تهران، سهم سبد درآمدی شهرداری تهران از محل درآمدهای پایدار در گذشته کاملا متفاوت با شهرهای بزرگ دنیا بوده چنانچه پیش از این در تهران سهم درآمدهای ناپایدار بالغ بر ۸۰ درصد بوده در صورتی که سبد درآمدی شهرهای بزرگ دنیا کاملا بر عکس است و سهم آنها از درآمدهای ناپایدار حدود ۳۰ درصد بوده است که در حال حاضر با افزایش سهم سبد درآمدهای پایدار به سمت شرایط شهرهای بزرگ دنیا حرکت می‌کنیم. معاون مالی و اداری شهرداری تهران اضافه می‌کند: بنا داریم با تداوم برنامه‌های مالی شهر در تحقق درآمدهای پایدار، سهم این درآمد‌ها در بودجه سالانه شهرداری را به ۵۰ درصد ارتقا دهیم. پورزرندی با تاکید بر اهمیت درآمدهای پایدار در اداره شهر‌ها اظهار می‌کند: در گذشته این درآمد‌ها از فروش شهر و تراکم فروشی کسب می‌شد و شهر‌ها از نظر ساخت وساز رشد بی‌رویه یافتند.
فقط ۴۰ درصد قبوض شهری
وصول می‌شود
وی با اشاره به تلاش‌های شهرداری تهران در کسب درآمدهای پایدار طی سال‌های اخیر می‌گوید: در تهران با تمام تمهیدات و مدیریت هزینه‌ای که شده ۱۱۰۰ میلیارد تومان برای هزینه‌های جاری و ۱۷۰۰ میلیارد تومان برای نگهداشت شهر مورد نیاز است و این در حالی است که اگر ۱۰۰ درصد قبوض توزیع شده میان شهروندان وصول شود، تنها ۲۵۰ میلیارد تومان از این میزان محقق می‌شود که به نسبت آن بسیار ناچیز است و تنها ۹ درصد این سهم را به خود اختصاص می‌دهد. معاون شهردار تهران تصریح می‌کند: با این وجود فقط ۴۰ درصد قبوض شهری وصول می‌شود و این کمتر از ۴ درصد از این سهم است. پورزرندی با اشاره به تصویب قانون خودکفایی شهرداری‌ها در‌سال ۶۱ عنوان می‌کند: قرار بود لایحه درآمدهای پایدار به مجلس برگردد که هنوز این اتفاق نیفتاده؛ ولی شهرداری‌ها روی پای خود ایستاده‌اند و مشکلات مالی شهرداری‌ها اکنون تامین منابع مالی پروژه‌هاست و همه با آن مواجه هستند که این مشکل مرتفع نخواهد شد به جز با استقرار اقتصاد مقاومتی. معاون شهردار تهران مدیریت مصرف و کاهش وابستگی به نفس را از جمله الزامات اقتصاد مقاومتی می‌داند و می‌گوید: کاهش وابستگی شهرداری‌ها به درآمدهای ناشی از ساخت و ساز از جمله دستاوردهای اقتصاد مقاومتی در حوزه شهری است. وی به مجموع هزارمیلیارد بودجه‌سال ۸۳ و۸۴ شهرداری تهران که بیش از ۵۰ درصد مربوط به هزینه‌های جاری می‌شد، اشاره و اظهار می‌کند: در بودجه ‌سال ۹۲ که بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان بوده، تنها ۱۱۰۰ میلیارد تومان بودجه جاری در نظر گرفته شده که کمتر از ۱۱ درصد می‌شود. معاون مالی و اداری شهرداری تهران با اشاره به اینکه مدیریت هزینه باید در آمار و ارقام خود را نشان دهد، ‌یادآور می‌شود: هزینه نگهداشت شهر نیز در‌سال ۹۲، به ۱۷۰۰ میلیارد تومان رسیده که کمتر از ۱۷ درصداست.
افزایش بودجه شهرداری، نتیجه شفاف‌سازی است
معاون مالی و اداری شهردار تهران با اشاره به افزایش جهشی درآمد به‌عنوان یکی دیگر از الزامات اقتصاد مقاومتی تصریح می‌کند: اگر امروز نسبت به‌سال ۸۵ بودجه شهرداری ۹ برابر شده است بیش از ۴ برابر این افزایش از محل شفاف‌سازی مالی به دست آمده است و همچنین، در شهرداری بیش از ۵۰ درصد از بودجه کل غیرنقدی است که این میزان نیز حاصل شفاف‌سازی نظام مالی است.
افزایش بودجه عمرانی تهران
بودجه جاری شهرداری تهران در سال‌های اخیر، همیشه به سمت کاهش و بودجه عمرانی همیشه به سمت افزایش رفته است؛ در حالی که این جدول در بودجه کشور برعکس بوده؛ طوری که ۸۰ درصد بودجه کشور را بودجه جاری و ۲۰ درصد آن را بودجه عمرانی در بر می‌گیرد. هم اکنون در شهرداری تهران ۸۲ درصد بودجه به بودجه عمرانی و نگهداشت بوستان‌ها اختصاص دارد که چنین چیزی را در وزارتخانه‌ها و دیگر شهرهای کشور کمتر می‌شود دید. تدوین برنامه عملیاتی بلندمدت و میان مدت، حرکت به سمت سازمان انسانی به جای انسان سازمانی، حرکت به سمت شهر الکترونیک، تاکید بر شفاف سازی امور اعتباری، چابک سازی و همچنین توسعه درآمدهای پایدار که وزن آن در درآمد شهرداری تهران از ۱۲ درصد به ۳۶ درصد در سال ۹۱ رسیده است از جمله رویکردهای عمده در تحول سازمانی شهرداری تهران است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصا

اشتراک گذاری پست

درباره ی نویسنده

tst

مهندس احمدی-مشاور برنامه ریزی و سیستم ها-موسسه رزق حلال
این موسسه آمادگی هرگونه همکاری از ایده پردازی تا طراحی و ساخت محصولات صنعتی، شهری، فرهنگی-اجتماعی، سیستمی و … را دارد. بدین منظور می توانید با ما تماس حاصل فرمائید.
تلفن:09331188467 ایمیل: halaltec@live.com

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.