بدن ها در فضای سایبر

امروزه ما کمتر و کمتر مخلوقاتی مرکب از گوشت و پوست، استخوان و دستگاه گردش خون هستیم؛ ما بیش از پیش مخلوقاتی ساخته شده از بیت‌ها و بایت‌های پاک کننده ذهن هستیم که با سرعت نور به این سو و آن سو حرکت مینماییم. (آر.یو.سیریوس)
این پژوهش نیم نگاهی است به موضوع بدن ها در فضای سایبر و پس از آن بحث خرده فرهنگ ها در فضای سایبر، در ابتدا بحث به ارائه طرحی کلی از نظریه اجتماعی و فرهنگی درباره بدن می پردازد و سپس با وارد شدن به مناقشات جسم زدایی وارد احتمالات تفوق یافتن بر بدن فیزیکی در فضای سایبر می شود که از ان با عنوان رویای به جای گذاشتن گوشت یاد می شود.
رویایی به سوی نامیرا شدن بدن تمایل دارد. لذا باید گفت تمام آنچه که در بحث تلاش می شود که به آن دست یافته شود، میل به نامیرایی و مقاومت در برابر مرگهای بی پایان است. مرگ‌هایی که بر بدن فیزیکی فائق می آید و باعث اضمحلال آن می شود. باری گفته شد که با نقب زدن به رویای بر جای گذاشتن گوشت وارد احتمال تفوق یافتن بر بدن فیزیکی می‌شویم.
در اینجا ما با پدیده پسا انسان بر خورد می کنیم پس از آن وارد بحث سایبورگ می شویم و در نهایت توجه ها را به پیکره سایبورگ یا پساانسانی بسیار خاص معطوف می کنیم. انسان مرئی چیزی که مسائل بسیار مهمی را درباره جسم مندی در فرهنگ سایبر پدید می آورد.
خرده فرهنگ: اصطلاح خرده فرهنگ برای توصیف گروه هایی از افراد به کار می رود که دارای نقاط اشتراکی هستند، که آنها را از سایر گروههای اجتماعی متمایز می کند. البته خرده فرهنگ ها تنها گروه هایی از مردم با علایق و سلایق مشترک نیستند، بلکه آنها باید در حال انجام نوعی از کار فرهنگی بر اساس علایق مشترک و متضاد با دیگران باشند.یک گروه خرده فرهنگی مشخص، معمولا از طریق تضاد یا تمایزش با “جریان غالب” یا “فرهنگ والد” عمل می کند.
خرده فرهنگ سایبر: منظور از استفاده ی خرده فرهنگی از فضای سایبر، آن شیوه های استفاده از تکنولوژی های کامپیوتری است که به طریقی هنجارهای غالب اجتماعی یا صورت بندی های مسلط استفاده از تکنولوژی های سایبری را دگرگون می سازد.
دو نوع اصلی از خرده فرهنگ های سایبر:
الف) خرده فرهنگ هایی که قبل از شکل گیری فضای سایبر وجود داشته اند و پس از شکل گیری فضای سایبر آن برای پیشبرد پروژه ی خود استفاده کرده‌اند. مانند: ۱- فرهنگ های هواداران ۲- فرهنگ های دسیسه و باورهای حاشیه ای.
ب) خرده فرهنگ های تکنولوژیک، که به دنبال به وجود آمدن فضای سایبر ایجاد شده اند و مستقل و مسبوق از فضای سایبر وجود نداشته‌اند. مانند: ۱- هواداران مودها، ۲- سایبرپانک‌ها، ۳- هکرها، ۴- ماشین شکن‌های جدید

اشتراک گذاری پست

درباره ی نویسنده

tst

مهندس احمدی-مشاور برنامه ریزی و سیستم ها-موسسه رزق حلال
این موسسه آمادگی هرگونه همکاری از ایده پردازی تا طراحی و ساخت محصولات صنعتی، شهری، فرهنگی-اجتماعی، سیستمی و … را دارد. بدین منظور می توانید با ما تماس حاصل فرمائید.
تلفن:09331188467 ایمیل: halaltec@live.com

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.