صراط مستقیم، دو صراط است …

انسان باید در دنیا سعی کند که همه حرکت‌ها، افعال و اقوالش بر صراط مستقیم باشد و از آن انحراف پیدا نکند. بر صراط مستقیم بودن یعنی نبی ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ با وصی ـ علیه السلام ـ را پیش روی خود قرار دهیم و پیرو آن‌ها باشیم. صراط مستقیم دو صراط است که باید آن‌ها را پیمود، یکی در دنیا و دیگری در آخرت. اگر امروز در دنیا درست بر روی صراط مستقیم مشی کردیم، فردا هم از صراط آخرت که بر روی جهنّم است می‌توانیم عبور کنیم.

«کتابَ اللهِ و عِترَتی» در حدیث ثقلین همان «کتابَ الله و سُنّتی» است چون سنت واقعی رسول الله ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ در نزد عترت است. بنابراین، باید عترت را واسطه‌ی فیض در همه نعمت‌ها بدانیم و به آن‌ها متوسل شویم و به آن‌چه علم داریم (از راه اجتهاد یا تقلید) عمل کنیم وگرنه پشیمان می‌شویم؛ و به آنچه نمی‌دانیم اقدام نکنیم وگرنه پشیمان می‌شویم؛ بلکه در مواقع شک و شبهه توقف و احتیاط نماییم تا از اهلش سؤال کنیم. عمل به احتیاط پشیمانی ندارد.

از کتاب «در محضر حضرت آیت‌الله العظمی بهجت» (قم؛ مؤسسه فرهنگی سماء) .:

اشتراک گذاری پست

درباره ی نویسنده

tst

مهندس احمدی-مشاور برنامه ریزی و سیستم ها-موسسه رزق حلال
این موسسه آمادگی هرگونه همکاری از ایده پردازی تا طراحی و ساخت محصولات صنعتی، شهری، فرهنگی-اجتماعی، سیستمی و … را دارد. بدین منظور می توانید با ما تماس حاصل فرمائید.
تلفن:09331188467 ایمیل: halaltec@live.com

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.